0 46
Бінарний інтегрований урок з математики та географії для 6 класу (STEM) Січень 8th, 2020 Погорєлов Дмитро

Тема. Масштаб та його практичне використання

Мета уроку:

Навчальна: вдосконалити знання з даної теми; сформувати вміння розв’язувати задачі, які передбачають використання поняття масштабу; використовувати міжпредметні зв’язки з географії, історії, біології та трудового навчання;

Розвивальна: сформувати вміння користуватися масштабом на практиці, розв’язувати задачі практичного змісту; розвивати пізнавальну активність учнів, творчі здібності, навички самостійної роботи, математичне мислення;

Виховна: виховувати інтерес до вивчення математики та до природи рідного краю; виховувати культуру мовлення.

Обладнання:  роздаткові матеріали;фізична карта України; презентація Microsoft Power Point до уроку,план пришкільної ділянки.

Міжпредметні зв’язки: географія, трудове навчання, біологія, історія, математика.

Тип уроку: практично-узагальнюючий, реалізація STEM-проекту.

Завдання:

– закріпити уявлення про масштаб і його види;

– навчитися читати масштаб;

– навчитися користуватися масштабом, переводити з числового в іменований і назад;

– використовувати отримані знання про масштаб для вирішення географічних і математичних

задач;

– показати зв’язок двох наук на практиці при виконанні плану пришкільної території.

 

Хід уроку

Мало знати, треба застосовувати

   Мало хотіти, треба і робити.

Східна мудрість

 

  1. Організаційний момент

Привітання учнів, підготовка класу до роботи. Відео про красу нашої землі.

  1. Евокація ( виклик – осмисленння)

Вчитель: Яким чином такі безкрайні простори відобразилися на глобусі чи карті? Відповідь учнів ( за допомогою масштабу)   Отже, тема нашого уроку « Масштаб та його практичне використання».

Завдання уроку:

  • Ви повинні закріпити уявлення про масштаб та його види;
  • Користуватися масштабом, переводити масштаб з числового в іменований і назад;
  • Використовувати отримані знання про масштаб для вирішення географічних і математичних задач;
  • Показати зв’язок математики і географії на практиці при виконанні плану пришкільної території.

Для відображення ділянок земної поверхні використовують плани і географічні карти.

При цьому розміри зображуваних об’єктів зменшують у певну кількість разів. Для того, щоб мати уявлення про реальні розміри предметів на місцевості, на карті ( плані) роблять спеціальний запис, який і показує, у скільки разів відстань на місцевості більша за відстань на карті (або у скільки разів відстань на карті менша від відстані на місцевості).

 

  1. Актуалізація опорних знань. Обгрунтування навчання.

2.Бліц-опитування за технологією «Мікрофон»

1.«Асоціативний кущ».  Які асоціації викликає у Вас слово «масштаб»?
— Що таке масштаб?

— Які види масштабу вам відомі?

— Як класифікуютькарти за масштабом?

— Чи можна визначити відстань між двома населеними пунктами не переміщуючись з одного в інший на місцевості?

— Що таке план місцевості?

— Які основні ознаки плану місцевості?

ak

3.Математична розминка як традиційний початок уроку математики  

 1,5  * 1000;   3,8 * 10 000;  5,5 * 20 000 ;   8,7 * 100 000;

  1. Виконайте ділення:

350/1000;  940/10000;  960/30000;

  1. Скільки сантиметрів в 1 км?
  2. Виразіть у кілометрах:

730 000 см;    5 400 000 см;

  1. Виразіть в сантиметрах:

3 км;   4,5 км;    52 км;  40,2 км.

  1.   Гра «Склади слово»                    

Виконавши усно вказані дії і розмістивши відповіді в порядку зростання, ви дізнаєтеся, з чим пов’язана математика як наука.

2 • 0,2             п    

2,1 • 3             о      

0,5 : 0,2          р

13,5 : 0,9        а

13,4 – 2,5       д

0,76 + 0,34    и

3,5 : 7            р

Відповідь: природа  0,4; 0,5; 1,1; 2,5; 6,3; 10,9; 15.

Поки учні розв’язують приклади, учитель повідомляє про картки оцінювання

4.Мотивація навчальної діяльності. Усвідомлення змісту. Перевірка домашнього завдання-  міні-проектів:

  1. Клас поділено на 5 груп і кожна група презентує свій проект  « Використання масштабу в різних галузях».
  2. Кожна група розв’язує прикладну задачу на застосування масштабу.

 

1 група: Історики, колір-фіолетовий, капітан- Ладатко Владислава.

Кожен історик добре розуміється на географічних картах. Адже перші картографічні зображення з’явилися ще в Стародавньому світі. Єратосфен, мешканець міста Олександрії, в ІІІ столітті до нашої ери створив одну з найперших карт. Кожна крапка чи штрих на карті- це результат важкої, кропіткої праці відважних мандрівників і дослідників.

Задача цариці Дідони.

З давніх часів дійшла легенда про царицю Дидону, яка купила у фінікійського царя Іорбаса стільки землі, скільки може покрити волова шкура. Вона розрізала шкуру на тонкі ремінці, зв’язала їх всі разом і обвела ними велику ділянку землі. Кінці ремінців Дідона не замкнула, а залишила на березі моря, щоб і на море поширити свою владу.

2 група :Дизайнери, колір-жовтий, капітан- Антонець Вероніка.

При створенні креслень елементів одягу чи іграшки використовують також масштаб. Його використовують в планах приміщень дизайнери інтер’єру. Ми його застосовували на уроках праці, наприклад, щоб пошити м’яку іграшку.

Задача.

Довжина сорочки 75 см,  а на кресленні її довжина 15 см. Визначити масштаб креслення.

3 група : Військові, колір- зелений, капітан- Димарь Дмитро.

Масштаб у військовій справі.

Без знань з математики та географії військовим не обійтись. Вони використовують топографічні карти, за якими здійснюють  військові операції. Підраховують відстані, час пересування та швидкість.

Задача.( біля дошки)

Група військових отримала завдання на топографічній карті. Потрапити з пункта А в пункт Б протягом 30 хвилин. Масштаб карти 1:10000. Відстань на карті- 26 см. З якою швидкістю треба рухатися військовим, щоб потрапити вчасно в пункт Б?( Відповідь: 5,2 км/год)

4 група: Біологи, колір-помаранчевий, капітан- Мартищенко Олександр.

Масштаб у біології

Звичайно масштаб використовується і в біології. Наприклад, при користуванні мікроскопом. Тільки при цьому розміри клітини чи іншого об’єкта, навпаки збільшуються. І масштаб пишеться 500:1 або 20:1…

Задача 1. (біля дошки)

Фруктовий сад на плані 1:25 000 має форму прямокутника зі сторонами 8мм і 6мм. Яка площа саду на місцевості?

Задача 2.

Довжина крила комахи , намальованій в масштабі  20 : 1, дорівнює  4 см.

Яка його довжина насправді?   (Відповідь: 2 мм )

5 група: Туристи-спортсмени, колір- червоний, капітан- Грущенко Тимур.

Масштаб у спорті і туризмі.

Є такий вид спорту як спортивне орієнтування. Під час змагань спортсмен повинен пройти маршрут, зображений на карті, користуючись компасом. І при цьому вкластися в певний час.

Також масштаб використовують в туризмі, коли по карті визначають країни, довжину маршруту, та інше.

Задача.

Намалюйте план туристичної подорожі, яку б ви хотіли здійснити. Порахуйте відстань, яку треба здолати . Визначте, за скільки приблизно годин проїде цю відстань автомобіль, що рухається зі швидкістю 70 км/год?

Капітани контролюють правильне виставлення балів членам команди.

Перед практичною роботою- Фізкультхвилинка. Учитель демонструє завдання. Якщо ви вважаєте, що….

1.Що найкращим способом відображення форми земної кулі є глобус – плесніть у долоні.

2.План місцевості виконується у великому масштабі—встаньте зі стільця.

3.Масштаб показує, у скільки разів відстань на карті більша, ніж відстань на місцевості—тупніть ногами.

4.Масштаб, виражений словами, називається іменованим—підстрибніть.

5.Масштаб шкільного глобуса – в 1 см  30 м – сядьте на стілець.

6.Легенда карти – це сукупність та пояснення її умовних знаків – підніміть вгору руки і помахайте ними.

7.Карта світу виконується у великому масштабі –опустіть руки і сядьте на стілець.

8.План місцевості – це детальне зображення невеликої ділянки при допомозі умовних знаків – опустіть руки і сядьте на стілець.

9.Існують два способи складання плану місцевості : окомірне і маршрутне знімання – очима опишіть кола 2 рази в одну сторону і 2 рази в іншу.

5.Практична робота « Дослідження і створення плану пришкільної території » Усвідомлення змісту навчання.

Далі – практична робота ,до якої учні готувались, виконуючи наступні етапи роботи:

І етап – Підготовчий

  • Вивчення та збирання теоретичного та методичного матеріалу з використання проектного методу.
  • Складання плану роботи над проектом.
  • Проведення аналізу стану пришкільної території школи.
  • Пошукова робота учнів на місцевості ,вимірювання відстаней, вибір об’єктів та умовних знаків.
  • Розподіл обов’язків у групі під час виконання практичної роботи.

ІІ етап – Практична робота в групах

Учні отримують чисті аркуші у формі вибраних ділянок пришкільної території  і починають роботу над завданнями  в групах.

Завдання

  • Визначити за планом і власними вимірами масштаб карти.
  • Нанести на карту географічні об’єкти своєї ділянки з використанням масштабу та умовних знаків.
  • Оформити план обраної ділянки відповідно до правил створення планів місцевості.
  • Презентувати результати своєї роботи.

Діти виходять до дошки і власноруч заповнюють план пришкільної території, а також здають картки оцінювання, за якими учитель виставить оцінки за урок.

  1. Виконання практичної частини дослідження на місцевості

Діти починають роботу в групах, виконуючи відповідні завдання. В разі потреби, звертаються за консультацією до вчителя.

  1. Рефлексійно-оцінювальний етап.

Закінчіть, будь ласка, речення:

Сьогодні я вдосконалив знання… що таке масштаб

Було цікаво… працювати на уроці

Було складно… розв’язувати деякі задачі

Я виконував завдання… із задоволенням

Я зрозумів, що… зможу зробити домашне завдання

Тепер я можу… розв’ язувати задачі на масштаб

Екологічна хвилинка

Прислухайся до голосу Землі. Співають свою неповторну пісню життя ліс і степ, луг і річка, море і небо. Все закликає бути добрим, мудрим, щедрим. Учись любити та берегти рідну Землю її неповторну красу. Адже вона зростила тебе й подарувала тобі стільки цікавого та корисного. Вивчай природу, люби її – і вона віддячить тобі своєю любов’ю, і ти обов’язково почуєш про що співає Земля.

Люби землю. Вона не успадкована тобою у твоїх батьків, вона позичена тобою у твоїх дітей.

  1. Домашнє завдання: 1.Намалювати у робочому зошиті план власної квартири у масштабі 1 :100 .2.Визначити за картою площу континенту Антарктида.

9.Підсумок уроку. Сьогодні на уроці ми узагальнили та систематизували знання з математики та географії про масштаб і переконались, що вони справді необхідні у повсякденному житті. І з’ясували, що масштаб використовували в минулому, використовують зараз і будуть використовувати в майбутньому.

Краса землі

О! Скільки треба мати слів в запасі,

Щоб описати всю красу землі

У фарбах, формах, пахощах і часі…

Її річки і джерельця малі,

Її простори й небеса чарівні,

Лісів казкових музику дзвінку,

Степи квітучі, дужі гори дивні,

Одвічну мудрість і любов палку.

Багато слів… А більше ще любові,

Щоб дивуватися у сні і наяву.

І передати в поетичнім слові

Красу землі безмежну і живу.

 

 

Підготували :
учитель математики Крупка О.В.
та учитель географії Малько В.В.
Полтавської ЗОШ І-ІІІ ступенів №34

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *