0 1037
Всесвітня література в школах України. – 2018. – № 5 Травень 11th, 2018 dolorian

Наталія ЯРЕМЧУК. «Найважливіші зустрічі людини – це її зустрічі з дітьми». Два уроки за повістю М. Аромштаи «Коли відпочивають янголи»

Марина Семенівна  Аромштам народилася 20 березня 1960 року у Москві. Закінчила Московський педагогічний інститут,  19 років працювала учителем початкових класів. Цікавилася експерементальними методиками. Друкуватися почала у 1996 році. З 1997 по 1998рр. редагувала журнал “Обруч”. У 2007 році стала автором літературного журналу  дитячих письменників “Кукумбер”.  Є автором таких творів,  як: “Будинок, в якому живе малюк”, “Абеткові казки”, “Кіт Ланселот і золоте місто”, “Казка про маленьку ялинку”.

Януш Корчак (справжнє ім’я — Генрік Гольдшміт) — польський письменник, педагог, лікар. Народився  22 липня 1878 року у Варшаві в заможній сім’ї юриста. Хлопцеві ще не виповнилося 12 років, як, раптово збанкрутувавши, захворів і помер його батько. Генрік, продовжуючи навчання в гімназії, стає гувернером у сім’ях багатих людей. Він добре знав польську, єврейську, російську, німецьку і французьку мови.

Після закінчення гімназії Генрік вступає до медичного інституту. Потім працює лікарем-педіатром. Стає відомим спеціалістом, отримує високі гонорари від багатих громадян і безкоштовно лікує дітей бідняків.

Як директор сиротинця створив дитячий товариський суд, де діти самі розглядали справи, які самі подавали, а також могли позиватися до цього суду на своїх вихователів. «Чудова людина, що мала відвагу довіряти дітям і молоді, якими займалася, настільки, щоб передати в їхні руки питання дисципліни й довірити окремим дітям найскладніші завдання, пов’язані з дуже великою відповідальністю», — сказав про Корчака відомий швейцарський психолог Жан Піаже, відвідавши Дім Сиріт, створений Корчаком.

Корчак створив перший часопис, що друкував матеріали, які надсилали діти й був призначений насамперед для юних читачів — «Малий огляд».

Невисокий на зріст, з добрими ясними очима, Корчак говорив просто, без пафосу, але дуже переконливо. Він ніколи не намагався дізнатися таємниці дитячої душі. Вмів ділити радощі й болі своїх вихованців, був завжди і в усьому чесним з ними, відчував таку ж, як і вони, зневагу до будь-яких компромісів.

Таким знали його сучасники, таким він залишився в їхніх спогадах, таким зустрів і власну смерть…

Януш Корчак загинув разом із своїми вихованцями у гітлерівському таборі смерті у Треблінці.

1948 — Корчак посмертно отримав Хрест Кавалера Ордену Відродження Польщі.

Рішенням Сейму рік 70-річчя від дня загибелі видатного лікаря й педагога (2012) був оголошений у Польщі «Роком Корчака».

Він залишив по собі кілька чудових книг, любов тих, хто знав його, і пам’ять про людину великого серця, про вихователя, що своє життя, свої знання та свій талант віддав маленьким людям — дітям. А вони завжди читатимуть його правдиві книжки й із глибокою вдячністю згадуватимуть ім’я «старого доктора» Януша Корчака.

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *