0 2132
Луїс де Гонгора-і-Арготе Лютий 28th, 2017 Руденко Тарас

Матеріал до орієнтовного планування уроків зарубіжної літератури. 8 клас

Всесвітня література в школах України. – 2017. – №  3.

До уроку 49

 

 

Повідомлення учня-біографа. Луїс де Гонгора-і-Арготе – дитя суперечливого часу. Народився 1561 р. у Кордові. Належав до знатного, але збіднілого роду, його батько обіймав почесну посаду корехідора (судді). Родинне майно мав успадкувати молодший брат Хуан, Луїсу належало стати на місце свого дядька – настоятеля собору в Кордові, але дядько передав право спадщини тому ж Хуанові. До цього призвела поведінка Луїса. Здобувати освіту Луїс Гонгора вирушив до Саламанського університету, де вивчав право та вдосконалювався у танцях і фехтуванні, будучи ще студентом, публікує свою першу поему. Закінчивши університет, Гонгора приймає сан диякона, але перебування на посаді ключника собору в Кордові не заважало його веселому та безтурботному життю. Тому єпископ Пачеко звинуватив Гонгору тому, що він абияк ставиться до церковних справ, відвідує бої биків, запрошує додому комедіантів і пише легковажні вірші. Ставши згодом священиком, Гонгора також не проявив особливої релігійності, очевидно, вважаючи свій сан лише засобом до існування. Завдяки герцогові Лерма Гонґора-і-Арґоте став почесним капеланом короля Філіппа III. Це була показна, але малоприбуткова посада. Живучи при дворі в Мадриді, Ґонґора-і-Арґоте не міг зробити кар’єру і постійно бідував. Щоб сплатити борги, йому доводилося навіть продавати речі. У березні 1862 р. у Ґонґора-і-Арґоте стався розлад мозкового кровообігу, він втратив пам’ять. Хворим та бідним  повернувся Луїс Гонгора до рідного міста. У 1626 році у нього трапився інсульт, королева посилає до нього своїх лікарів, але 23 травня 1627 року у Кордові Гонгора вмирає в убогості.

Вперше вірші Гонгори були надруковані у 1580 р. Посмертно вийшли «Твори у віршах іспанського Гомера» (1627р), за ними «Повне зібрання віршів» (1634 р.).

Повідомлення учня-літературознавця. Творчість Гонгори розвивалась у реслі переплетіння двох стилів – один зрозумілий і простий, другий – складний і заплутаний, розрахований на вузьке читацьке коло. Поезія Гонгори стоїть на трьох опорах: метафорі, гротеску, неологізмі. Він  розсунув межі іспанської мови і високо цінував цю заслугу: «Моєю працею мова наша досягла величі та досконалості латині». Проте часто при цьому Гонгора звертається до народної мови, вплітає у свою поезію співучі голоси селянок. У поезії він досягає виняткової віртуозності, і теми його творів зазвичай прості, але розкриті гранично ускладнено. Складність, на думку поета, є художнім засобом посилення впливу поезії на читача, причому не тільки на його почуття, але і на інтелект. Поет творить свій бездоганно досконалий світ, огортаючи реальність пишною хмарою метафор. Його рядки потрібно розгадувати, розшифровувати, і це було його свідомою творчої установкою. Гонгора вважав, що неясність виразів спонукає читача до активності й співтворчості, тоді як звичні, стерті слова і вирази присипляють його свідомість. Саме тому він насичував свою поетичну мову неологізмами та архаїзмами, вживаючи звичні слова в незвичному контексті, відмовлявся від традиційного синтаксису. Головна ознака поезій Луїса де Гонгори – раціоналістична побудова, логічний розвиток думки.

У своїх поезіях Гонгора створив оригінальний стиль іспанського бароко. Стиль Гонгори часто називають «темним». Складність і «темрява» мистецтва цього поета пояснюються не стільки глибиною висловлених у ній ідей, скільки навмисним прагненням поета ускладнити саму манеру їх вираження, стилістичними прийомами, які він використовує, щоб перетворити реальний світ на світ стилізований і фантастичний. З приводу свого стилю Гонгора-і-Арготе пояснював, чого він прагне: його мистецтво має бути доступним лише невеликій кількості освічених знавців-аристократів, він пише для обраних. Гонгора-і-Арготе представляв бароко в його аристократичному варіанті, який визначив цілий напрямок в іспанській поезії, відомий під назвою «гонгоризм».

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *